Hazánk dél-nyugati sarkának sok helyütt érintetlen természeti környezete adja a varázsát, és ez kínál számos kiváló túra lehetőséget is, akár gyalogosan, két keréken, kisvasúton vagy épp vízen. Nyugaton a szlovén és a horvát országhatár, s ezzel párhuzamosan a Mura folyó, délről és keletről a somogyi megyehatár, és északról a 75-ös számú út szegélyezi a területet. A túránkhoz javasolt a Dél-Zala turistatérkép használata!
Zalakaros - Zalamerenye - Zalakaros
Túra hossza: 12 km
Nagykanizsától közúton Zalakaros18 km távolságra van.
Zalakaroson a fedett fürdő bejáratával szemben indulunk felfelé a Panoráma úton a kék sáv jelzésen haladva, mely méltó a nevéhez. Az úton felfelé haladva mind többet látunk a környező tájból, Kis-Balatonból.
Az utca végén balra kanyarodva az erdőbe megyünk, ahol az esőbeálló is található. A kék sáv jelzést követve egy völgybe érünk, majd az erdő szélén kanyarogva jutunk a szánkópályáig.
Ha kedvünk van egy kis kitérővel az aszfaltos úton a kilátóhoz mehetünk. (500 m)
Ide visszatérve folytathatjuk utunkat az erdőn keresztül a szőlőhegyig. Innen nagyon szép kilátás van a Kisbalaton irányába, de kedvező látási viszonyok esetén a Keszthelyi hegység és a balatonfelvidéki tanúhegyek is jól látszanak. A szőlőhegy szélén haladva érjük el a kék + jelzést. Itt jobbra kanyarodunk és a szőlőhegyen szép kilátás kíséretében, majd egy mélyúton lemegyünk Zalamerenyére. A szép műemlék templom megtekintése után a zöld sáv jelzésen keleti irányba (templom mellett) indulunk és változatos erdőben barangolva jutunk vissza a zalakarosi szőlőhegyig.
Továbbra is a zöld sáv jelzést követve a buszpályaudvarig mehetünk, ahol buszra szállva utazhatunk Nagykanizsára.
Zalakaros - Zalamerenye - Zalakaros
Túra hossza: 12 km
Nagykanizsától közúton Zalakaros18 km távolságra van.
Zalakaroson a fedett fürdő bejáratával szemben indulunk felfelé a Panoráma úton a kék sáv jelzésen haladva, mely méltó a nevéhez. Az úton felfelé haladva mind többet látunk a környező tájból, Kisbalatonból.
Az utca végén balra kanyarodva az erdőbe megyünk, ahol az esőbeálló is található. A kék sáv jelzést követve egy völgybe érünk, majd az erdő szélén kanyarogva jutunk a szánkópályáig.
Ha kedvünk van egy kis kitérővel az aszfaltos úton a kilátóhoz mehetünk. (500 m)
Ide visszatérve folytathatjuk utunkat az erdőn keresztül a szőlőhegyig. Innen nagyon szép kilátás van a Kisbalaton irányába, de kedvező látási viszonyok esetén a Keszthelyi hegység és a balatonfelvidéki tanúhegyek is jól látszanak. A szőlőhegy szélén haladva érjük el a kék + jelzést. Itt jobbra kanyarodunk és a szőlőhegyen szép kilátás kíséretében, majd egy mélyúton lemegyünk Zalamerenyére. A szép műemlék templom megtekintése után a zöld sáv jelzésen K -i irányba (templom mellett) indulunk és változatos erdőben barangolva jutunk vissza a zalakarosi szőlőhegyig.
Továbbra is a zöld sáv jelzést követve a buszpályaudvarig mehetünk, ahol buszra szállva utazhatunk Nagykanizsára.
Homokkomárom - Magyarszerdahely elágazás
Túra hossza: 9,0 km
Nagykanizsától Homokkomárom és a magyarszerdahelyi elágazás egyaránt 13,0 km távolságra van.
A homokkomáromi autóbusz megállótól gyalogoljunk fel a kék sáv jelzésen a templomhoz.
A templom (Mária kegyhely) 1722 - ben épült barokk stílusban. Mellette áll a hajdani Ferences zárda, melyben jelenleg a Nyolc Boldogság Katolikus Közösség tevékenykedik. A templom kulcsa náluk található, de szívesen adnak tájékoztatást a látnivalókról is. (Szent Félix vértanú ereklyéje, Madonna kép, rokokó szószék a legérdekesebbek.) 1988 - tól minden hónap 13-án 17 órától másnap reggelig engesztelő búcsú van.
A templomtól 500 m-t haladvaa kék sáv jelzésen elérjük a kék + jelzést és ezen megyünk a szőlőhegyre, mely Zala megye legnagyobb egybefüggő zártkerti szőlője. Szép öreg pincék és jó kilátás vár ránk.
A Hegy végén elérjük az erdő szélét, innen láthatjuk Nagykanizsát is.
Ismét szőlők között haladunk, majd egy kellemes bükkerdőn keresztül a Szerdahelyi szőlőhegy következik.
A környék elbűvölő szépségét érdemes többszöri megállással szemlélni.
A kék + jelzésen addig haladunk, míg a sárga + jelzést el nem érjük. Itt jobbra kanyarodva 1,0 km-t gyalogolva érjük el a Magyarszerdahely-i elágazást, ahol ismét autóbuszra szállhatunk.
Gelse - Csibiti tó - Gelse
Túra hossza: 18,5 km
Nagykanizsától Gelse 18 km távolságra helyezkedik el.
Megközelítés vonattal, vagy autóbusszal.
A templomnál a buszról leszállva piros + jelzésen indulunk el a Kossuth utcában. A faluból kiérve erdő, majd szőlőhegy következik. A templomtól 4,5 km megtétele után érkezünk a Törökcsapás nevű magaslathoz, ahol kőkereszt is található. (Jó látási viszonyok esetén Badacsony, Zalaegerszeg TV torony is látható) Utunkat D-i irányba a piros sáv jelzésen folytatjuk. A szőlőhegy után szép erdőn haladunk át, később utunk az erdő szélén vezet a TV toronyig. A TV torony előtt 200 m-el jobbra leágazik a kék + jelzés, melyen utunkat folytathatjuk. Egy kis szurdok mellett ösvény vezet a csibiti tóhoz (itt forrás is van) Rövid pihenő után továbbra is a kék + jelzést követve erdő, szőlőhegy érintésével ismét Gelsére a templomhoz érkezünk
Itt autóbuszra szállva visszamehetünk Nagykanizsára. Ha vonattal kívánunk utazni, akkor a templomtól a vasútállomásig a piros +jelzésen gyalogolva (800 m) juthatunk el.
Orosztony - Nagybakónak
Túra hossza: 12,5 km
Nagykanizsától közúton Orosztony 27 km, Nagybakónak 17 km távolságra van.
Orosztonyban az autóbuszról leszállva D-i irányba a zöld sáv jelzésen indulunk el, és a falut elhagyva (köves úton) mintegy 2,5 km megtétele után a hamuházi hídhoz érünk, mellette a THURY kopjafa található. Eddigi kutatások szerint 1571. április 02-án itt esett el a törökkel vívott egyenlőtlen csatában Thury György a híres kanizsai várkapitány.
A zöld jelzésen továbbhaladva mintegy 400 m távolságra a piros jelzésen jobbra kanyarodunk és felérünk a Poostás SE kulcsosházához, ahol rövid pihenő közben gyönyörködhetünk a környékben (Aranyhegy, Kisbalaton, Pogányvári hegy, jó látási viszonyok esetén Badacsony).
A túránkat D -i irányba folytathatjuk a piros jelzésen . A háztól 200 m-t megtéve a kék sáv jelzéshez érünk. Itt található a Rockenbauer Pál emlékének állított kopjafa és a Szent Kristóf kápolna (Szent Kristóf az utazók, úton lévők, így a természetjárók védőszentje).
Továbbra is a K sávot követve az erdőn keresztül érünk a Cser-hát nevű dombra. Innen szintén szép kilátásban lehet részünk(Nagybakónak Tv - torony).
A kék sáv jelzés jobbra a völgy felé kanyarodva a volt legelőn keresztül bevezet Nagybakónakra.
Itt ismét buszra szállva utazhatunk Nagykanizsára.
Séta Nagybakónak körül
Túra hossza: 6,5 km
Nagykanizsától közúton Nagybakónak 17 km távolságra helyezkedik el.
Az autóbuszról leszállva 200 m-t visszagyalogolunk a templomig, itt balra kanyarodunk a zöld sáv jelzésen haladva a szőlőhegyre érünk. Több helyen is megállhatunk és gyönyörködhetünk a falu távlati képében, illetve a szemközti domboldalakban. A templomtól alig 800 m -re, fent a hegy tetején találjuk a kék + jelzést, melyen balra kanyarodva visszatérünk a faluba. Tovább haladva elérjük a kék sáv jelzést és azon a TV torony irányába haladva a forrásokhoz érünk.
A források völgyébe érkezve a baloldali forrás volt eredetileg az Árpád forrás, de az elvégzett forrásfoglalási munkák után a jobb oldali forrással együtt Eszperantó forrásoknak nevezték el azokat.
Pihenés után mintegy 200 m-t visszasétálunk és a kék jelzésen indulunk tovább a kőszikla (helyi nyelvjárásban KICIKLA) szurdok bejárására. Különlegessége a könnyező fal és a telepeket alkotó májmoha. A szurdok felső pannontengeri homokkőbe vésődött vadregényes képződmény, mély hasadékában csobogó víz a homokkő sziklák alól szivárog a felszínre és kőről-kőre bukdácsolva folyik lefelé. Az ösvény eleinte a völgyoldalban fut, később a meder kövein kell felkapaszkodni , a szurdok végén pedig létrákon lehet kijutni. (Az utóbbi években a járhatóságot nagyon megnehezítik a kidőlt fák és megcsúszott föld.)
A felső kijárattól balra kanyarodva a kék jelzésen 250 m-t haladva elérjük a kék-zöld sáv jelzést. A kék sávon visszajuthatunk a forrásokhoz, de a zöld sáv jelzésen is a faluba juthatunk. Bármelyiket választva (a két jelzés rövid távon együtt halad) a faluban buszra ülve visszautazhatunk Nagykanizsára.
forrás: Zala Megyei Természetbarát Szövetség portálja.
További kitűnő dél-zalai túrákat kínál a Dél-Zala honlap