Nem valamiféle űrbéli dolgot rejt a cikk címe, még ha első hallásra annak is tűnhet. A geocaching (ejtsd: "geokesing", a görög geo = föld és az angol cache = rejtekhely szavakból) szabadidős tevékenység, természetbarát hobbi, játék, mely a kincskeresés ősi szenvedélyére alapozva egyesíti a modern technikát (GPS, Internet) a természetjárással, a turizmussal és az ismeretterjesztéssel.
Nem kell más csupán egy GPS vevő készülék és jó túrabakancs - no és persze társak, hisz csapatban a legjobb túrázni – és irány az erdők-mezők birodalma!
A geocaching lényege, hogy egy jól lezárt ládát valaki elrejt, egy olyan helyen, ami érdemes arra, hogy felkeressék. Annyi a dolga, hogy a láda helyének koordinátáit eljutattja a hivatalos geocaching weboldalra, ahol közzéteszik a "vadászok" számára.

A láda:
Fontos, hogy jól lezártható, és vízhatlan legyen. Tartalmaznia kell egy apró noteszt íróeszközzel, amibe a szerencsés megtaláló beleírja a megtalálás időpontját, emellett el kell férnie egy kétnyelvű útmutatónak, hogy valójában miről is szól.
A geocaching 2000. május 3-án indult, ekkor rejtette el Dave Ulmer az első ládát az Amerikai Egyesült Államokban, miután május elsején a GPS rendszerből eltávolították a szelektív zavarást. Maga a játék mintegy 150 éves múltra tekint vissza, ekkor még csak a földrajzilag nevezetes pontokról szóló írásbeli közlésekre hagyatkoztak a játékosok. A geocaching ettől az alapjátéktól a GPS eszköz intenzív használatában különbözik, ugyanis az elrejtett ládát a nyilvánosságra hozott földrajzi koordinátái alapján GPS eszközzel lehet a legkönnyebben megközelíteni. A GPS eszköz azonban nem feltétlenül szükséges a játékhoz, hagyományos térképpel is lehet eredményesen játszani. Érdemes megemlíteni, hogy a GPS eszköz használata egyúttal nem jelenti a láda automatikus és könnyű megtalálását, mivel egyrészt a szabadidős GPS készülékek helymeghatározási pontossága 10 méter nagyságrendű, másrészt a láda elhelyezője és a további játékosok igyekszenek a ládát elrejteni.
A játékot ma már a világ számos országában művelik. Magyarországon 2001. június 24-én helyezték el az első ládát; számuk 2009. április 13-án elérte a 2400-at.
Zalában jelenleg 91 geoláda vár a megtalálójára, az alábbi linken:

A www.geokaching.hu portálon megtalálható Magyarország minden geoládája, letölthető bármilyen fomátumban. A www.turistautak.hu oldalról mások által végigjárt és rögzített túrautakat tölthetünk le és tehetünk fel saját készülékünkre.
Elő a bakancsokat, kézbe a túrabot és előre a Természetbe!