Hosszú-hosszú ideig a tudomány a mozgásszervrendszer tekintetében csak a csontokra, izmokra, inakra koncentrált. Gyakorlatilag figyelmen kívül hagyta a kötőszövetet.
Ma már egyre inkább a figyelem középpontjába kerül ez az egészen különleges dolgokat rejtő világ, mégis nyugodtan kijelenthető, hogy a kötőszövet kutatása és megismerése még mindig csak gyerekcipőben jár.
A kötőszöveti hálózat az emberi szervezet holisztikus rendszeréhez tartozik. Mindenhol ott van, mint egy összefüggő, kommunikációs, védelmi (és egyéb feladatokat ellátó) háló. Állapota és folyamatos változásai befolyásolják az egész szervezet állapotát.
Photo by Velizar Ivanov on Unsplash
Az izmok felszínét a saját kötőszöveti hüvelyükön kívül, még egy kötőszövetes izompólya is borítja. Ezt hívjuk fasciának, ami tulajdonképpen egy 3 dimenzióban jelen lévő kötőszövet. Az egész testen áthalad, a lábujjaktól a fejig, le egészen mélyen is behálózza a felszíneket és a mikroszkópikus és makroszkópikus részeket is, ott van a belső szervekben, az izmoknál, izomrostokat, csontokat, idegrostokat. Olyan, mint egy hatalmas esőköpeny, amely beborítja, körülveszi a testünket.
Az utóbbi évtizedek kutatásai a mozgásszervrendszer tekintetében függőleges lefutású fascialáncokat, vonalakat feltételezek az emberi testben, amelyek mentén szerveződik az emberi mozgásszervzrendszer. Elülő, hátulsó, oldalsó, spirális, mély és funkcionális vonalakról beszélhetünk, illetve a karvonalakról.
Amennyiben valamelyik láncon az optimális helyzettől való eltérés keletkezik (vegyünk mondjuk egy lúdtalpat, azaz egy olyan bokát, amelynek hosszanti boltozata lesüllyed), akkor az húzza magával az adott vonal többi részét is, valószínűleg elmozdulnak befelé a térdek (x láb), és szépen sorban felfelé a többi területen is változik át a testtartás. Helyenként megvastagodik a fascia, hogy valamiképpen óvja, biztosítsa az adott területet segítse a mozgását, majd sorban jönnek a különböző a kompenzációs tartások (oldalra, előre-hátra billenő csípő, oldalra billenő felsőtest stb.) és mozgásformák, amelyek az évek alatt rögzülnek. Egy-egy ilyen, látszólag jelentéktelen mozzanat (fenékre esés, beütött láb, derék stb.) akár az egész testre kiható strukturális változást eredményezhet, amely rejtve marad.
Ha szívesen részt vennél egy díjtalan, zalaegerszegi TestOlvasáson, ahol együtt
• felvázoljuk, milyen az optimális tartás,
• megnézzük mostani testtartásodat,
• átnézzük, hogy az egyes testrészek hogyan alakítják a testtartást,
• megbeszéljük, mik a jellemző mintáid, mire érdemes figyelned,
akkor keress időpontért az alábbi e-mail címen: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Természetesen az ember végzi a napi feladatait, gyalogol, sportol, pihen, de sokan észreveszik, hogy valahogyan nem optimálisan működnek az izmok, hamarább fáradunk, fáj valahol, zsibbad, nehezebbek a végtagok stb.
A TestSzobrászat szempontjából a legfontosabb, hogy a kötőszövetre, mint a testtartás titkos kulcsaként is tekinthetünk, hiszen meglepően hatékonyan befolyásolható vele a testtartás. A 12 kezelés során folyamatosan sorra vesszük a billenéseket, hajlásokat, dőléseket, dolgozunk a teljesebb a testtudat felépítésén.