Október elején, a Múzeumok őszi fesztiválja keretében több hetes múzeumpedagógiai programsorozat kezdődik Zala megyében, az intézmények bemutatják programjaikat és az érdeklődők megismerhetik a múzeumok belső világát is.
Az oktatási intézmények számára szánt programokon a kiállítóhelyek oktatási szerepének lehetőségeit mutatják be és szemléltetik, hogy milyen szerteágazó tudás szerezhető be a múzeumokban - hangsúlyozta Kaján Imre megyei múzeumigazgató a szerdai sajtótájékoztatón.
A programokról elmondta: október 11-én a Göcseji Múzeumban Kéz a kézben címmel a közoktatási, közgyűjteményi, kulturális intézményekben dolgozó pedagógusok, andragógusok, közművelődési szakemberek számára tartanak múzeumpedagógiai évnyitót. A zalai múzeumok ismertetik az idei tanévre szóló programkínálatukat és szó esik az iskolák és a múzeumok kapcsolatrendszerének bővítési lehetőségeiről is.
Az évnyitó az esti órákban a Tanárok éjszakája elnevezésű rendezvénnyel folytatódik, a pedagógusok megtekinthetik a Göcseji Múzeum kincseit, információt kapnak a kiállítási tárgyakról, rendhagyó múzeumpedagógiai foglalkozásokon vehetnek részt. Muzeológusok mesélnek a tárgyak történetéről és beszélnek arról is, hogyan lehet például megkülönböztetni a hamis vagy eredeti iratot, vagy éppen arról, hogy mi minden deríthető ki egy 18-19. századi kézírásról. Az idén átadott látványtárakban megismerkedhetnek azokkal a lehetőségekkel, amelyeket az intézményeik igényei szerint felhasználhatnak.
Október 15-én a Fából vaskarika címmel tartandó rendezvényen arra hívják fel az érdeklődők figyelmét, hogy a környezetükben található régi, megkopott tárgyak is értékes darabok lehetnek. Restaurátorok mutatják be, hogyan lehet megvédeni, újjá varázsolni a régi tárgyakat.
A Múzeumok őszi fesztiválján a város építészeti értékeire is felhívják a figyelmet, október elején Nyitott szemmel, gyalogszerrel - Zalaegerszeg építészeti és képzőművészeti értékei címmel körsétát szerveznek. A túrán a történészek bemutatják a város rejtett értékeit is, mesélnek a városban található képzőművészeti értékekről, műalkotásokról.
A diákok számára távolabbi helyszínekre is szerveznek kirándulásokat, a gyerekek többek közt eljuthatnak a megyében található Deák Ferenc-emlékhelyekre, a szigligeti várba vagy akár a fővárosi múzeumokba is.
(MTI)