A Kis-Balaton varázslatos világában van egy hely, amely tán a többinél is szebb. A Kányavári-sziget fokozottan védett területe egész évben szabadon látogatható.
A Balatonmagyaródot és Sármelléket összekötő műútról egy fatáblával jelzett letérőn befordulva érünk el a sziget parkolójához.
A zöld birodalomba egy festői fahídon át érkezünk, ahonnan messze láthatunk a berek belsejébe. Szabad szemmel vagy látcsővel figyelhetjük a gémek, a kócsagok, a kormoránok mozgását a vízen és a zsombékokon.
A Nemzeti Park Igazgatósága hozta létre a másfél kilométeres Búbos Vöcsök tanösvényt, amely 15 állomásból áll, és a vidék madárvilágát mutatja be.
A szigeten egy szép, többszintes kilátótorony várja a vendégeket, odébb a régi madármegfigyelőről is gyönyörködhetünk a tájban. Ha a gyerekek kicsit elunnák a sétát, játszótéren vezethetik le a fölös energiákat.
A parkoló hétvégenként fizetős, cserében szemmel tartják az autót, amíg a család felfedezi a Kis-Balaton csodáit.
A Kis-Balaton 1951 óta nemzeti szinten védett, 1979 óta a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek egyezménye (Ramsari Egyezmény) által jegyzett terület, valamint 2004 óta az Európai Közösség természetvédelmi hálózatának, a Natura 2000-nek kiemelkedő jelentőségű egysége.A majd 150 négyzetkilométeres országos jelentőségű védett területet elsősorban madárvilágáról ismerik a laikusok és a szakemberek, de az élőhelyek mozaikossága és fajgazdagsága révén más –elsősorban vizes élőhelyekhez kötődő - élőlénycsoportok jelentősége is számottevő.
"Vár volt állítólag valamikor, de akkor még sziget is volt. Akkor még odáig ért a Balaton, de a patakok telehordták iszappal a nagy öblöt, és most már sekély a víz, és nádas az egész. Annyi bizonyos, hogy Tüskevár nemigen lehetett ellenség kezén, mert aki egyszer beletévedt ebbe az irdatlan nádasba, hát az örült, ha a bőrét kihozta belőle. Azt hiszem, inkább búvóhelye lehetett a végváriaknak, szegénylegényeknek s az örökös rettegésben élő szegény népnek is." Fekete István:Tüskevár