A Cserszegtomaj meletti dolomit sziklacsúcs pazar kilátást nyújtva, büszkén magasodik a Balaton-felvidéki település fölé.
A cserszegtomaji kőhát keleti oldala a Balaton-felvidéki Nemzeti Park része, védett természeti terület, ahol a táj szépsége teljes lendülettel ragadja magával az embert. Az 1882-ben felfedezett, a Csókakő sziklájába vájt sírban, guggoló helyzetben meglelt csontváz annak idején hatalmas archeológiai szenzációt jelentett. Kora bizonytalan, a Hévíz melletti Egregyen talált csontvázhoz hasonlóan csak feltételesen határozható meg őskorinak.
De nem csak erről a régészeti leletről nevezetes az orom, hiszen 1891-ben 3851 db-ból álló 15-16. századi érmet találtak, ebből 167-et a Magyar Nemzeti Múzeum szerzett meg, a többi pénzérme eltűnt.
A csodálatos kőháton molyhostölgyes-cserszömörcés karsztbokorerdő és dolomit sziklagyepek váltják egymást, mindkét társulás olyan ritka és védett növények otthona, mint a tavaszi hérics, a magyar gurgolya, az apró nőszirom, a fekete kökörcsin, a lumnitzer szekfű, a pirítógyökér.
A kőhát élőhelyet biztosít a különböző cinkéknek, de megtalálható a fakusz, a csuszka, a holló, különböző gyíkfajták, az erdei sikló, erdei béka, sőt egerészölyvvel is találkozhatunk, a róka, az őz és a szarvasok mellett.
Kis túrázás után pazar kilátás nyílik a kis fennsíkról. A sziklák szélénél azonban fokozott elővigyázatosság szükséges!