Újra és újra rácsodálkozom, milyen csodálatos természeti környezetben fekszik Zalaegerszeg. A várost ölelő dombok az otthon melegének szeretetével fogadják a kirándulót.
2018. elején avatták a megyeszékhely csácsi településrészének túraútvonalait, amelyek a környező szőlősdombokat járják be. Olyan csodálatos világ tárul fel a túrázók előtt a horhosokat járva, amely esszenciája az egész Zala megyének, bepillantást jelent megyénk egykoron élő-lüktető hegyközségeinek világába, a szőlős- és gyümölcsöskertek és a Természet élő kapcsolatának legmélyére.
A három eltérő hosszúságú útvonal bejárja az egész környéket, útba ejtve a fontosabb látnivalókat.
Az utak a csácsi Izsák Imre Általános Iskola előtti túraindító térképtől (Zalaegerszeg, Szivárvány tér 1-3.) indulnak. Minden évszakban érdemes lehet nekivágni a felfedezésnek. Ősszel az ezerszínre festett táj különleges hangulatot ígér, télen pedig falevelek híján még tisztábban láthatjuk a város egyes részeit. A tavasz természetesen a maga zsongásával visz külön tartalmat a kirándulásba, míg nyáron árnyékban, könnyű fröccsöt kortyolgatva pihenhetjük ki az út fáradalmait.
Zöld útvonal: a legrövidebb, nyolc kilométeres út sorra veszi a Csácsi-hegyi és a Henye-hegyi kápolnákat, a Vari-kutat, az egyre népszerűbb Állatsimogatót, és a Szent Sebestyén keresztelt templomot is. Körülbelül két és fél óra alatt teljesíthető a táv kezdő túrázóknak is.
Kék útvonal: a 13,9 kilométeres táv bejárja a környező dombokat, azaz a Csortán hegyet, a Pipa hegyet és a Hosszúhegyet. Ez már lényegesen komolyabb útvonal, 4 órát mindenképp számoljunk a bejárására.
Piros útvonal: 23,1 kilométeres hosszúságával a legkomolyabbnak számít. Elér egészen Pethőhenyéig, ahol többek között a Makovecz Imre által tervezett Szent István templom is megtekinthető. A zöld szakaszhoz hasonlóan érinti a Kisfaludi-hegy melletti, Csurgó kútként is ismert Mária-forrást, amely közkedvelt kirándulóhelynek számít. 7 órás útra számoljon, aki a piros vonalon szeretné bejárni a vidéket.
Az út mentén végig tájékoztató táblák segítik a túrázókat, ahol minden fontosabb látványosságról információt kaphatunk, így Csácsi-hegyi kápolnáról, a Henye-hegyi imaházról, a Kisfaludi-várról, a környéken tavasszal gyakori medvehagymáról, a Zala árteréről és természetesen a vidék növény- és állatvilágáról.
Pazar élményben lesz része annak, aki nekivág valamelyik útvonalnak. Kisgyermekekkel jó felkészülni arra, hogy a lakott részek házainál több helyen megtermett házőrzők vigyázzák az ingatlanokat, olykor nyomatékosan hívják fel a figyelmet területükre. Az ebek azonban mindenhol elzártan, kerítés mögött vannak, az alapvető körültekintés mellett tehát nyugodtan nekivághatunk a csodálatos élményekkel kecsegtető útvonalaknak.