Egészen különleges atmoszférával és csodálatos kilátással várja a látogatókat a néhány esztendeje átadott lendvai kilátó torony. Muravidéken jártam.
A varázslatos Lendva-hegyen álló Vinarium-kilátótorony kör alakú torony 53,50 méter magas, földszinttel és kilenc emelettel. Oskar Virag építészmérnök tervei alapján épült. Az épület alapterülete 293 m2, acél szerkezetű vasbeton földszinttel, a tetején egy üvegezett kilátót alakítottak ki, ahová lifttel és 240 darabból álló lépcsőn is feljuthatunk, és ahonnan 360 fokos panorámában láthatjuk a környező ország, Szlovénia, Magyarország, Horvátország és Ausztria területét. Jó szeműek könnyedén feldedezhetik többek között az egerszegi tv torony sziluettjét is, a közelben pedig a híres Jeruzalem borvidék lankáit. Nem véletlen az elnevezés, hiszen a 13. században a Szentföldre induló, és a területre érkező keresztes lovagokat már annyira elbűvölte a táj szépsége, hogy eldöntötték itt maradnak és elnevezték hódításaik célpontjáról.
A földszinten étterem várja a vendégeket, ahol megkóstolhatjuk a Lendvahegy borait. Ajándéktárgyak, információs pont, a torony melletti házikókban pedig a helyi gasztronómia és borok kínálata várja a látogatókat.
A környező dombok déli oldalain komoly szőlőtermesztés folyik, mindenhol szőlősbirtokokba botlunk. Ez a táj 17 négyzetkilométeres területével Szlovénia legkisebb borvidéke, de a szőlőterületek aránya az erre megfelelő domboldalakon kimagasló. Az árnyékos oldalakat akác- és bükkerdők fedik. A mikroklíma, a homokos-márgás talaj elsősorban a minőségi fehér borok termelésének kedvez. A Lendva-hegy legsikeresebb fajtája megközelítően 50 százalékos területi arányával az olaszrizling.
A Lendva-hegy magasabb részein a hegy alatt településekhez tartozó szőlőskertek helyenként önálló faluvá váltak, mint maga az azonos nevű Lendvahegy település, valamint Hosszúfaluhegy. A dombok közötti völgyekben alakult ki Csente és Völgyifalu. Ezek közigazgatásilag mind a lendvai községhez tartoznak.