A 136 méter magas dolomitból álló kis domb a földtörténeti múltban sziget volt. A középkorban vár állott büszkén a tetőn, mára már nem található nyoma.
A legenda alapján a kápolnát 1729-ben építtette az a 40 halász, akik megmenekültek egy félelmetes balatoni viharból a tó vizén úszó jégtáblán, miközben 6 társuk odaveszett. Valójában az épület elődje már jóval korábban létezett, a szerencsés túlélők valószínűleg csaka megmenekülésük történetét festették meg, és a már álló épületet (amely már 1622-ben létezett) is felújították hálájuk jeléül, . A régi hallotasház fülkéjében látható a természet erőivel dacoló halászokat ábrázoló dombormű. 1776-ban remeték laktak itt a barlangjaikban, erre utal a “remetekert” elnevezés is a domb alján, de Eötvös Károly a nagy balatoni utazó, 1885-ben már nem találta nyomukat.
A felvezető út tetején régi temetőt találunk, amely 1950-es évekig a helyi polgárok temetkezési helye volt. A máig működő kis kápolna környékéről csodálatos kilátás nyílik a Keszthelyi-hegységre és a Balatonra, a keszthelyi öböltől a berényi partokig, láthatjuk a tanúhegyeket Badacsonytól Szigligetig.
Magával ragadó atmoszférája van a helynek, amelyet este a kis kápolna körül elhelyezett reflektorok világítanak meg, még romantikusabbá varázsolva a környéket. Könnyen megközelíthető gyalogosan, kerékpárral, autóval. Utóbbival a 71-es főútról a Balatontourist Park Kemping és Üdülőfalu, illetve a Szent Mihály Termelői Piac és Kézműves Vásár irányába kell lehajtani egy szűk aszfaltúton, ami egészen a domb aljáig vezet. Mellette halad a Balatoni Bringakörút is, a domb tetejéig több túraútvonal is vezet. A bringásoknak a Szent Mihály Piacnál kell letérniük az útról a kiépített piknikező helyig, ahonnan látható a domb teteje.
Mára hagyományosan minden év augusztusában megemlékezést tartanak a legendáról és egyben tisztelegnek a régi és a mai halászok előtt.