Egyre több nyugati orvos is elfogadja azt az alapvetően a keleti kultúrák tanaiból eredő véleményt, hogy minden betegség alapja lelki eredetű, és hogy kialakulásukban, emelkedő számukban nagy szerepe van a rohanó életnek, a stressznek.
Több kitűnő tanulmány jelent meg az elmúlt évtizedekben ebben a témában, közülük néhány klasszikussá lett (Csíkszentihályi Mihály: Flow). Ebbe a vonalba illeszkedik dr. Máté Gábor könyve.
A rák, a szenvedélybetegségek, sőt majdnem minden krónikus betegség visszavezethető a gyermekkori negatív élményekre és azok életünkre, viselkedésünkre és egészségünkre gyakorolt hatására vallja a magyar származású, világhírű tudós, Dr. Máté Gábor. Tudományos kutatások eredményeit, páciensei példáit és saját tapasztalatait egyaránt felhasználva világítja meg, hogyan befolyásolják a korai élmények a stresszre adott reakcióinkat, s hogy miként hat a világról és más emberekről alkotott képünk az egészségünkre.
Feltárja az egyre gyakoribb megbetegedések mögött álló társadalmi okokat, és ráébreszt arra, hogy csak akkor szállhatunk szembe hatékonyan a stresszbetegségekkel, ha felfedezzük gyermekkorunk mélyre temetett emlékeit, valamint ezek felnőttkori következményeit. Dr. Máté Gábor 1944-ben született Budapesten.
Családjával 1957-ben vándorolt ki Kanadába. Több mint húsz évig családorvosként dolgozott, és hét évig volt a Vancouveri Kórház orvosi koordinátora. Jelenleg drogklinikákon és egészségügyi központokban dolgozik. Célkitűzése, hogy felhívja a figyelmet a betegségek tágabb összefüggéseire.