Alig két éve versenyez, de amatőrként profi sportolókkal csatázik az érmekért és a helyezésekért. Helyes Csabi szkanderversenyzővel ültem le egy kis beszélgetésre.
Itt ül előttem egy vékony, izmos, inas srác, aki profi sportolókat elhivatottsággal, céltudattossággal mesél arról, hogy lett élete része a szkander, hogyan tud a hétköznapi munkanapok mellett felkészülni, versenyezni, miért ragadta meg ez a világ, és milyen céljai vannak a következő időszakban.
Nyert már világkupát északi szomszédunknál Szlovákiában, hozott ezüstérmet a “gyengébbik” bal kezével, Lengyelországban szerzett európa bajnoki ötödik helyet, és sorra gyűjti az érmeket az országos bajnokságokon.
Hogyan lett belőled szkander versenyző?
Mondhatnám, hogy egyenes utam volt, de nem lenne teljesen igaz. Tizenöt éven keresztül fociztam kapusként, amit a munkám miatt abba kellett hagynom. Németországban dolgoztam, 5-6 hetente jártam haza, így pedig értelemszerűen nem lehet komolyan sportolni.
A szkander ugyanakkor gyerekkoromtól kíséri az életemet, hiszen már az iskolában is gyakran próbálgattuk egymás erejét a haverokkal. Baráti körben megmaradt ez a szokás különböző összejöveteleken. Aztán egyszer az egyik ismerősöm említette, hogy kipróbálhatnám magam versenyen is. Addig fogalmam sem volt róla, hogy léteznek szkanderversenyek. Először újoncként csak néztem, hogy hová csöppentem, mindenki lenyomott. Aztán a harmadik versenyen már dobogós lettem. Ott figyelt fel rám a mostani edzőm, Dóró Zsolt, aki felajánlotta, hogy szívesen segítene, azóta is a büki Dóró Team edzéseit látogatom a Napsugár Játszóház fitness termében, az Etalon Zala Szkander Sport Egyesület versenyzőjeként.
Mit szeretsz az egészben? Mi az ami megragad és felemel?
Mindent. Nagyon élvezem a felkészülést, az edzéseket is. Nyilván lelkesítő, hogy jók az eredményeim, ez sikerélményt ad és visz folyton előre.
A versenyeknek pedig egészen sajátos hangulata, különleges atmoszférája van. Családias légkörben, egymást bátorító, segítő, egymásnak támogatást nyújtó emberek között zajlanak a kihívások, általában a családtagok is ott vannak mellettünk. Biztos vagyok benne, hogy az egyik legösszetartóbb közösség a szkandereseké.
Edzőtársat viszont nagyon nehezen találok Egerszegen, eddig senki sem jelentkezett, hogy gyakorolna velem, pedig aktívan keresem az edzőpartnert. Nagyon örülnék neki, ha valaki jelentkezne, és itthon is tudnék hétközben egy kicsit gyakorolni.
Több olyan sportág is van, amelyek a kocsmasportként indultak, majd szintet lépve egyre népszerűbbek, gondolok itt a dartsra, a snookerre. A szkander is beilleszthető ebbe a sorba, egyre közismertebb és kedveltebb Magyarországon. Mit gondolsz, mi ennek az oka?
Talán, mert nem kell hozzá különösebben semmi, csak maga a versenyző és elhivatottság. Ugyanakkor látványos, hiszen két ember szemtől szembeni küzdelméről van szó. Kevesen tudják, hogy a szkander olimpiai sportág lesz, 2024-ban a parasportolók kezdik a sort, 2028-ban pedig a jelenlegi állás szerint Los Angelesben ott lesz a sportágak között.
Kiből lesz jó szkanderes? Vannak szálkás, nyúlánk versenyzők és vannak széles hátú, nagydarab sportolók. Mi a legfontosabb szerinted? A magasság, a kéz hossza, az ujjak ereje? Vastag csukló, vastag tenyér? A bicepsz vagy az alkar?
Összetett a kérdés és a válasz is az. Nem tudok egyszerűen felelni erre. Kell a gyorsaság, kell egy jó technika, kell a mozgáskoordináció és ennek a háromnak az eredményes összehangolása. Mindenki másban jó, mindenkinek mások az erősségei. Nincs olyan, hogy valaki ránézésre nyerő legyen.
John Brzenk, az amerikai legenda szerint (aki a szkander atyjának is hívnak) legalább 3 évig kell versenyezni ahhoz, hogy átalakuljon az izomzat, az inak, a csontozat, a felépítés és a legideálisabb versenyző állhasson asztalhoz.
A fitnesz mellett ugyanúgy fontos a koncentráció, hogy fejben ott legyen az ember. A versenyeknél ugyanúgy súlycsoportok vannak, mint mondjuk a boxnál, ugyanúgy fogyasztunk előtte, nem enged eltérést a versenyszabályzat. Elég keményen oda kell tennem magam sokszor, hogy elérjem a versenysúlyt. Míg egy 100 kg feletti sportoló viszonylag könnyebben ledob 15-20 kilót, addig nekem a 3-4 kilóért is komolyan kell dolgoznom.
Kik a legkeményebb ellenfelek? Honnan érkeznek a legjobb riválisok?
Az oroszok és a volt tagköztársaságokból érkező versenyzők. Az oroszoknál a szkandernek komoly hagyományai vannak, többezer fős, több napos nemzeti bajnoki versenyeken edződött profi versenyzőkkel, akik a 300 klub valamelyikében, 18-20 éves koruktól versenyeznek, míg én két éve vagyok ebben a világban. Mondanom sem kell hogy ez mekkora előny nekik. Ezért is vagyok büszke arra, hogy ilyen rövid idő alatt bekerülhettem közéjük, hogy éremesélyes vagy pontszerző helyért indulhatok ellenük, úgy hogy heti egyszer tudok gyakorlati edzeni, míg ők heti többször. Ők ebből élnek, tényeg profi versenyzők.
Az utóbbi időszakban már a magyar bajnokság versenyeire is meghívják őket, ezzel is emelve az események színvonalát. Kadarkúton a masters 75 kg-os súlycsoportban bal kézzel harmadik, jobb kézzel pedig második helyezett lettem, utóbbi ezüstérmet egy többszörös, profi világbajnok ellen jött össze. De nagyon jók a bulgárok is, nagyon kemények, néhány hét múlva ők rendezik az Európa Bajnokságot.
Hogyan milyen módszerekkel edzel?
Az edzéseken mi fordítva készülünk, mint a bodysok, az ujjaktól indulva a csuklón, alkaron és a felkarizmokon át megyünk el a vállig és a törzsizomzatig. Az erőnléti edzéseket, amely hagyományos súlyzós és gépes edzést jelent, a zalaegerszegi Cuttler Fittnessben végzem, a gyakorlati munkát pedig Bükön a Dóró Team tagjaival, utóbbira persze csak hetente egyszer van időm. Ilyenkor igyekszem elsajátítani a technikai tudást, a különböző trükköket. Előnyömre válik, hogy a csapattagok nálam nagyobb súlycsoportban vannak, velük gyakorlok, ami komoly előnyt jelenthet a versenyeken. Ők szokták mondani, hogy a bal kezem erősebb, mint a jobb, amit én nem igazán hiszek, inkább úgy mondanám, hogy az “átlagos gyengébbik kézhez” képest valóban jobban használom a bal karomat is. :)
Hogyan tudod megoldani a munkád mellett a rendszeres edzést és a versenyeken való részvételt?
Nagyon sok segítséget kapok az Etalon Zala Kft-től, akiknél hétköznap alkalmottként dolgozok. Nélkülük semmiképp sem tudnék felkészülni és eljutni a versenyekre. Biztos háttér ez számomra, így tudok koncentrálni a felkészülésre és a versenyekre.
Május 26. és Június 3. között Szófiában Európa Bajnokság. Mit vársz a megmérettetéstől?
Csak annyit, hogy azt tudjam kiadni magamból, mint amit edzésen is gyakorlunk. Talán most a legutolsó szlovákiai világkupán éreztem azt először, hogy tényleg maradéktalanul azt nyújtottam, amit edzésen, össze is jött az aranyérem. Teljes mértékben önmagam tudtam adni, mind fizikálisan, mind mentálisan. Szeretném, ha Bulgáriában is így sikerülne, akkor már elégedett leszek.
Mit üzennél azoknak, akik érdeklődnek a szkander iránt?
Mindenekelőtt azt, hogy legyen kitartásuk, edzenek és gyakoroljanak. Ha tanácsra van szüksége valakinek, nyugodtan keressen. Tavalyhoz hasonlóan idén is ott leszek a IV. Alsójánkahegyi Sör-Virsli és Hagymásbab Fesztiválon, ahol bárki kiállhat velem, kipróbálhatja milyen szkanderezni. Ha érdeklődik valaki, szívesen mesélek erről a különleges világról, amelyben egyre inkább kezdek otthon lenni, amit szeretek, és amit élvezettel csinálok.