Az egerszegi Kertvárosban dolgozik, de foglalkozásai olyan népszerűek, hogy más városrészekből és településekről is látogatják az édesanyák és a gyermekek. Gyuk Marianna védőnő, akinek minden mozdulatából árad hivatása szeretete.
Azt hiszem, soha nem fogom elfelejteni az a pillanatot, amikor párnapos Zsombor kisfiamat születése után hazavittük a kórházból. Kipakoltunk, kivettük a fiúcskát a babhordóból, gyönyörködtünk benne, én pedig azon gondolkoztam, mi lesz most… Talán akkor ért el az elsőgyermekes szülők enyhe pánikhangulata, hogy mit is kezdjenek a jövevénnyel.
…és akkor jött Mariann. Lendületesen, vidáman „robbant” a lakásba, ezzel egycsapásra szilánkjaira törve minden kukucskáló félelmemet. Olyan végtelen nyugalommal és természetességgel vizsgálta Zsombit és beszélt, hogy tudtam, minden a legnagyobb rendben lesz, megoldjuk az újszülött által életünkbe lépett új feladatokat.
Talán már akkor elhatároztam, hogy egyszer le kell ülnünk beszélgetni, de csak most jött el az ideje.
Mióta dolgozol védőnőként?
1994. augusztus 15-én kezdtem a pályát, (23 évvel ezelőtt). Gyerekként állatorvosnak készültem, sok állatunk volt, szeretettel gondoztam ápoltam, gyógyítottam őket, sokat jártam az erdőt és volt hogy, begyűjtött sérült kis madárral, kisebb állattal állítottam haza. - nagyszüleim szerencsére engedtek szabad gyereknek lenni, viszont az állatorvosi pályától féletettek „az nem nőnek való munka”- (ők még a régi parasztvilág állatorvosi képét ismerték.) Mindig szerettem volna segíteni az embereken is, szerettem volna, ha mindenki szeretetben él és boldog. A védőnőségről az első képem az anyai nagymamám szomszéd nénijétől kaptam, aki a szabolcsi Kölcse kistelepülés védőnője volt. Nyaranta 2-3 hetet töltöttem a nagyszüleimnél, és kicsit bele láttam a szomszéd néni életébe is, ő is segített amiben tudott a faluban élő családoknak...
Mit csinálsz a legszívesebben a sokrétű feladatok közül és mit a legkevésbé?
Szeretek emberekkel foglalkozni, meghallgatni az anyukákat, tanácsot adni, segíteni, kísérni ahogy egy gyermek magzatból iskolássá nő. Nagyon szeretem a családlátogatásokat, mindig egy újabb élmény számomra. Ugyanígy vagyok a babamasszázsos és baba-mama klubos foglalkozásokkal is. Az adminisztrációs feladatoknál sokszor érzem úgy, hogy az érdemi munkától veszi el az időt. Csak védőnői méhnyakrákszűréssel szemben vannak elenérzéseim, többekkel együtt nem vagyok benne biztos, hogy ez feltétlenül a mi feladatunk.
Milyen gyakori problémákkal, bizonytalanságokkal találkozol a kisbabáknál az anyák részéről? Előfordul, hogy felhívnak éjszaka, hogy túl sokat sír a baba vagy más kérdéssel?
Nem túl gyakran, de előfordult már, és természetesen tisztában vagyok azzal, hogy valóban tanácsra van szükségük. - csak akkor hívnak ha tényleg kétségbe esnek valamitől. Én minden családnak megadom a telefonszámomat, tudják, hogy hívhatnak, és olyankor hívnak, amikor valóban szükséges. Úgy gondolom, másként létezni védőnőként nem nagyon lehet, ez egy bizalmi alap, hiszen ha probléma van, akkor az nem ér rá később, akkor kell megoldani. Tudom, hogy megnyugtató az édesanyáknak, hogy elérhetnek.
Fontos, hogy már a terhesség alatt legyen legyünk az anya és a család életében, hiszen érhetően jelen van a bizonytalanság, a szorongás, főleg ott, ahol még nincs kisgyerek. Sokféle kérdés jön az egészségügyi kérdésektől a babaszoba berendezésén át a kelengyéig, de ez így van jól, azért vagyok, hogy ezekre a kérdésekre megnyugtató válaszokat adjak. Sokszor kell kicsit terelni például az anyukákat afelé, hogy nem kell feltétlenül mindent megvenni, amit a bababoltok el akarnak adni, csak a valóban praktikus, használható dolgokat. De sokszor kérdeznek a férfi-női kapcsolatról, családi lelki történetekről is, itt is megpróbálok használható útmutatást adni. A születés után pedig érthetően a baba fejlődésével kapcsolatos tanácstalanságok az elsődlegesek
Aalapvetőnek tartom, hogy folyamatosan képezzem magam, hiszen csak így lehetünk időtállóak, a szakmai tanulmányok mellett Vimala-féle babamasszázs (CIMI), KoroKan terapeuta, meridián és mézmasszázs, és Reiki okleveleket szereztem az elmúlt években.
Hány családdal tartod a kapcsolatot?
Jelenleg 134 család tartozik hozzám ez augusztus hónapban 156 gyereket és 12 várandóst jelentett. A gyerekek száma örvendetes, a családokhoz viszonyított arányuk viszont szomorú…
A baba-mama klubod már-már legendás. Ami pedig igazán lúdbőröztető, a kisfiam a mai napig megismeri az utcán azokat a gyerekeket, akikkel együtt voltak Nálad a klubban. Sőt, Zsombi fiam legjobb pajtása Áron lett, akivel ugyancsak együtt jártak, de Bori lányom barátnőjénél, Pannánál is ugyanez a helyzet. Hihetetlen történetek ezek, és sokan mondják ugyanezt…
IIgen, nagyon sok esetben hallok ilyen sztorikat. A klubos gyerekek, sőt a babamasszázsra huzamosabb ideig járó féléves babák is emlékeznek egymásra, összetartóbbak később. Volt olyan eset, hogy 5-6 gyerek együtt került bölcsibe, és hívtak a gondozók, hogy meglátszik, hogy klubos gyerekek mert ismerik egymást, semmi gond nincs velük, nagyon gyorsan beszoktak.
A babamasszázs 13 a baba-mama klub 11 évvel ezelőtt indult, azzal a gondolattal, hogy összeismertessem az anyukákat egymással, így lesz ismerős a játszótéren, séta közben, megoszthatnak egymással gondolatokat, tapasztalatokat, érzéseket, segíthetik egymást. Nagyon fontos ez, hiszen hasonló élethelyzetek, élmények, problémák kapcsán segíthetik, támogathatják egymást. Komoly barátságok születtek az elmúlt időszakban anyák és gyerekek között is. Nagyon jó érzés, ha hallomás alapján jönnek szülők érdeklődni.
Előadásokat is szervezel.
Igyekszem olyan témákat és előadókat választani, ami tényleg hasznos lehet a szülőknek. Vannak remek szakemberek a városban, akik eljöttek hozzánk a klubba foglakozást tartani, és mindig számíthatok rájuk, mindig segítenek, tudásuk, szeretetük legjavát adják: Gaál Tímea és Hajdú Ildikó gyermekpszichológusként. Godina Mónika gyógytornászként (koragyermekkori mozgásfejlesztéssel, gyógytornával, baba-mama tornával, mondókával kísért agya-gyermek testkontaktusra épülő csoportos foglakozásokkal segíti a családokat, Lóg a lába lóga mondókás könyv szerzője…). Csizyné Gócza Ildikó a Tilinkó zenebölcsivel. Kovács Kata a Zenebölcsivel. Horváth- Rashed Piroska: Bóbita mondókás foglalkozással. Hochrein Judit a Ringatóval. Medgyesi Anna a Kerekítővel. Nagy Réka Helen Doron angol foglalkozással. Kissné Gál Zsuzsanna: Meseterápiával, mesék szerepével. Jakabné Somogyi Éva: Napsugár családi napközis foglakozással, a Napsugár családi napköziben ingyenes látogatási lehetőséggel-ott tartott ingyenes foglakozással. Németh Eszter TB szaktanácsadással- és minden szociális ellátás tudójaként. Nyitrai Katica: „mit adjunk enni a kicsiknek” táplálási-táplálkozási tanácsadással segített minket.
Molnár Attila évek óta a télapónk Csiziné Gócza Ildikóval fantasztikus szokott lenni a télapóvárás. Csillagközi óvoda is évek óta meghív minket a klubbal, az óvodás télapó ünnepségen való részvételre. –ezek mind fantasztikus lehetőségek a szülők és a gyermekek számára és hálásan köszönöm mindenkinek aki eljön hozzánk.
Most indulunk egy új előadássorozattal, Tavasz Mihályné pszichológiai tanácsadó szülői szerepekről fog beszélni egy interaktív workshop keretében.
Hogyan látod, milyen a társadalmi megítélése a nemrég 100. esztendejét ünneplő védőnői hivatásnak?
Hiánypótló szakmának gondolom, hiszen ahogy te is mondtad, a fogantatástól kezdve a születés csodájáig, a gyermeknevelésig még mindig igen keveset tud a fiatal. (Amit igen, nagy részét annak is csak elméletben, a gyakorlat már sokszor hiányzik.) Eltűntek a nagycsaládok, nem élnek a háztartásban a „mindentudó” nagymamák, sokszor hiányoznak a pozitív megerősítések, és ezt a szerepet valakinek vinnie kell, azt hiszem, kicsit ezt a feladatot látjuk el, és értékelik is az emberek, nyugodtan mondhatom, hogy szeretnek a családok. Nagyon jó lenne, ha az oktatásba is bekerülnének ezek a dolgok, és a gyerekek alsós koruktól tanulhatnák a saját testük megismerésétől kezdve a családdá válás folyamatát.
De ha a közigazgatási adminisztrációra gondolok, ott is sokat jelenthet a családnak, ha valaki el tudja mondani, mikor, hogyan, melyik hivatalba menjenek. Szeretném, ha a társadalmi megítélés a fizetésünkben is jelentkezne valamikor, így vonzóbbá lehetne tenni a fiataloknak a pályát.
A számból vetted ki a szót! Milyen tanácsot tudnál adni azoknak a fiataloknak, akik védőnői pályát választanák maguknak?
Nagyon hálás szakma a miénk. Az, hogy 20 év után is megismernek az utcán és mutatják a felnőtt gyermeküknek, hogy „ő Mariann, ő járt hozzánk, amikor születtél”, ezt az érzést nem igazán tudom visszaadni, mélységes hálát érzek, mindig fátyolos lesz a szemem az ilyen pillanatoktól…
Hogy milyen tanácsot adnék a leendő kollégáknak?
Szeretni kell az embereket. Szeretni kell a gyerekeket.
Ennyi az egész.
Gyuk Marianna védőnő a családok összetartozását segítő egyedülálló kezdeményezésével, a kertvárosi baba-mama klub sikeres működtetésével 2012-ben Zalaegerszegért Díjat vehetett át, amire az anyukák terjesztették fel Csiszár Ildikó kezdeményezésére és javaslatára.