Október 5-én lett volna száz esztendős Szabó Magda, a múlt század hazai irodalmának az egyik legnépszerűbb írója. Az ajtó című könyvét 2015-ben a New York Times az év tíz legjobb könyve közé választotta. Zalában is emlékeznek rá.
Az eredetileg költőként induló Szabó Magda 1958 után már regény- és drámaíróként tért vissza. A Freskó és Az őz című regények hozták meg számára az országos ismertséget. Ettől fogva szabadfoglalkozású íróként élt. Számos önéletrajzi ihletésű regényt írt, az Ókút, a Régimódi történet és a Für Elise saját és szülei gyermekkorát, valamint a 20. század elejének Debrecenjét mutatja be. Sok írása foglalkozik női sorsokkal és kapcsolataikkal, például a Danaida vagy a Pilátus.
Az egyik legtöbbet fordított magyar íróként regényei számos országban és nyelven megjelentek. Alapító tagja a Digitális Irodalmi Akadémiának. 1987-es regénye, Az ajtó először 1995-ben jelent meg angolul Stefan Draughon fordításában, 2015-ben pedig Len Rix fordításában.
Kilencvenedik születésnapján rengetegen ünnepelték, szülővárosában könyvesboltot neveztek el róla.
Szabó Magda Abigél című műve, harmincöt-negyven éve a kiapadhatatlan érdeklődés középpontjában áll, legyen szó a sokadik kiadását megélő regényről, az abból készült, évről-évre ismét levetített tv-filmsorozatról, vagy akár a mű musicalváltozatáról. Mindezen tények alátámasztják, hogy Vitay Georgina és társainak története olyan kulturális identitásunk részét képező mű, amely minden generáció számára meghatározó érvényű jelentőséggel bír.
E közkedvelt alkotásból Bánfalvy Ági, az 1978-as tévésorozat egyik főszereplője készített színpadi adaptációt, Szikora János rendező segítségével.
Az Abigél premierje Budapesten a Városmajori Szabadtéri Színpadon volt, október 21-én Zalaegerszegen is látható az előadás a Zalakerámia Sport- és Rendezvényközpontban.
Jegyvásárlás és egyéb infók itt.